Drukarki

Jak drukować ekonomicznie?

drukowanie

Drukarka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie firmy. Co więcej, na co dzień wiele osób korzysta z tego sprzętu także w domu. Codzienne używanie drukarki wiąże się jednak ze znacznymi wydatkami. Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty eksploatacji tego urządzenia? Musisz wiedzieć, że na ekonomikę drukowania wpływa wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko to, co i jak często drukujesz, ale także to, jakiego używasz sprzętu oraz w jaki sposób przygotowujesz pliki do druku. Chcesz wiedzieć, jak zaoszczędzić na drukowaniu? W poniższym artykule podpowiadamy, jak drukować ekonomiczniej.

Jak zaoszczędzić na drukowaniu?

Aby drukować ekonomicznie, należy przede wszystkim postawić na wydajny sprzęt. Obecnie na rynku najpopularniejsze są drukarki atramentowe lub laserowe. Musisz wiedzieć, że mimo iż zakup drukarki atramentowej wiąże się z niższymi wydatkami, tego rodzaj urządzenia są droższe w eksploatacji. Ponadto, jeśli nie drukujesz codziennie, musisz liczyć się z tym, że tusz może zaschnąć i przy kolejnym drukowaniu będziesz zmuszony do kupienia nowego. Kupując drukarkę laserową z kolei, wydasz więcej, ale nie będziesz musiał obawiać się o to, że pieniądze wydane na toner, pójdą na marne. Poza wyborem właściwego sprzętu znaczenie ma także papier. I choć wyższa gramatura papieru gwarantuje wydruk o lepszej jakości, pamiętaj, że za taki papier zapłacisz więcej niż za zwykły papier o gramaturze 90 g.

Dobrym sposobem na zmniejszenie wydatków na drukowanie jest też odpowiednie przygotowanie plików do druku. Jeśli nie drukujesz oficjalnych dokumentów, postaw na druk dwustronny. Ponadto wydasz mniej, gdy będziesz drukował w czerni i bieli, zamiast w kolorze. Nie zapominaj też o tym, by właściwie sformatować pliki i przed wydrukiem zobaczyć ich podgląd. Niekiedy wystarczy zmniejszyć czcionkę lub marginesy, by zyskać więcej miejsca i tym samym zredukować liczbę stron do wydrukowania. Co więcej, zawsze dobrze się zastanów, czy rzeczywiście potrzebujesz wersji papierowej jakiegoś dokumentu. W wielu przypadkach może się okazać, że wydruk jest po prostu zbędny.