Drukarka to urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnym biurze. Mimo tego, że wiele dokumentów czy niezbędnych materiałów dziś używanych jest w formie cyfrowej, to wiele z nich nadal musi występować w tradycyjnej wersji papierowej. Co więcej, wiele z nich jest drukowanych w wersji kolorowej. Warto pamiętać, że do otrzymania dobrej jakości wydruku ważna jest nie tylko drukarka, ale również materiały eksploatacyjne, czyli papier i kartridże. W dzisiejszym wpisie omówimy, jak powstają pigmenty do kartridży drukarek.
Czym się różni tusz pigmentowy od barwnikowego?
Na początku warto omówić, do jakich drukarek wykorzystuje się tusze pigmentowe i czym się różnią od barwnikowych. Tusze pigmentowe to takie, które zawierają w sobie pigmenty, czyli substancje barwiące. Co ważne, pigment nie wnika w papier, dlatego doskonale się sprawdzi w przypadku druku dwustronnego. Oprócz tego jest odporny na blaknięcie.
Warto również podkreślić, że jego krople są dość duże. Tusz barwnikowy z kolei składa się z niewielkich kropelek i jest produkowany z rozpuszczonego barwnika. Dzięki takiemu produktowi można uzyskać wysoką rozdzielczość, co przekłada się na jakość wydruku. Tusz barwnikowy jest wykorzystywany przede wszystkim do drukowania zdjęć.
Czym właściwie są pigmenty do kartridży?
Wybór pomiędzy tuszem pigmentowym a barwnikowym powinien być uzależniony od rodzaju urządzenia oraz od tego, jakie materiały będą drukowane. Substancje barwiące stanowią od 5 do 30 procent tuszu. Pigmenty, które znajdują się w kartridżach to drobno rozdrobnione substancje w stanie stałym. Cechą charakterystyczną tych substancji jest to, że są zdyspergowane, co w praktyce oznacza, że nie rozpuszczają się w spoiwie.
Wspomniane spoiwo stanowi ono natomiast od 15 do 50 procent składu tuszu i ma za zadanie zwilżać pigment. Dzięki temu można rozprowadzać jego cząstki po papierze. W kartridżach znajdują się też rozpuszczalniki, które mają rozpuszczać spoiwo oraz mieszać je z pozostałymi składnikami farby. Substancje pomocnicze stanowią z kolei około 10 procent składu tuszu i wpływają na właściwości użytkowe farby.