Tusze Tonery

Poradnik druku dwustronnego – duplex

Poradnik druku dwustronnego - dupleks w drukarkach

Poradnik druku dwustronnego – duplex

Urządzenia drukujące oferują wiele przydatnych w codziennym użytkowaniu funkcji. Jedną z nich jest druk dwustronny, inaczej duplex. Dzięki temu rozwiązaniu drukarka automatycznie przygotowuje wydruki zapełnione po obu stronach kartki. Jednak pomimo, że jest to tak przydatna opcja, jest ona dostępna jedynie w wybranych modelach drukarek. W tym artykule podpowiemy, jak ją ustawić oraz co zrobić, gdy nasza drukarka nie posiada tej funkcji.

Automatyczny druk dwustronny

Aby upewnić się, że nasza drukarka posiada opcję duplexu, należy zerknąć w jej specyfikację. Można to zrobić na wiele sposobów, jednym z nich jest wejście na stronę producenta i wyszukanie naszego urządzenia. Wiele osób podczas zakupu drukarki nie zwraca uwagi na tego typu detale, jak dodatkowe funkcje, które często bywają bardzo przydatne. Gdy upewnimy się, że nasze urządzenie posiada opcję druku dwustronnego, oto co należy zrobić:

1. Po otwarciu dokumentu, który chcemy wydrukować, wychodzimy w zakładkę „Plik“, a następnie „Drukuj“, lub wykorzystujemy skrót „Ctrl+P“.

2. Otworzy się okno dialogowe. Wybieramy drukarkę, z której będziemy drukować.

3. Po kliknięciu w ustawienia, wybieramy druk dwustronny. Możemy wybrać krawędź, według której drukarka będzie przerzucała kolejne arkusze.

Drukarki zaopatrzone w funkcję dupleksu, które polecamy:

1. HP Officejet Pro 8210
Ta łatwa w obsłudze, niedroga drukarka atramentowa sprawdzi się idealnie do pracy zarówno w domu, jak i w biurze. Wysoka jakość druku zapewnia profesjonalny wygląd drukowanych dokumentów. Duża prędkość drukowania do 22 stron na minutę oraz funkcja duplexu znacznie usprawniają pracę. Dodatkowo dokumenty są odporne na wodę, a także na rozmazywanie i blaknięcie. Urządzenie zaopatrzone jest w intuicyjny 2-calowy wyświetlacz z klawiaturą numeryczną, co znacznie ułatwia jego obsługę.

2. HP OfficeJet Pro 9023

Ta niezawodna wielofunkcyjna drukarka sprawdzi się nawet przy druku wysokonakładowym. Oferuje jednocześnie druk, skan, ksero oraz faks. Dodatkowo dostępnych jest wiele przydatnych opcji jak skanowanie do chmury, łączność bezprzewodową oraz automatyczny druk dwustronny. Prędkość zarówno druku, jak i kopiowania wynosi nawet do 39 stron na minutę!  W funkcjach skanera znaleźć możemy skanowanie do e-maila, folderu sieciowego lub USB. Urządzenie zaopatrzone jest w automatyczny podajnik dokumentów na 35 arkuszy, który znacznie ułatwia pracę. Ta kompaktowa drukarka świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie drukowane są duże ilości dokumentów.

3. Brother DCP-L2532DW

Urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się podczas pracy home- office, jak i do małego biura. Pozwala jednocześnie na druk, ksero oraz skan, co sprawia, że drukarka jest bardzo funkcjonalna. Wysoka prędkość druku, nawet do 30 stron na minutę oraz druk dwustronny przyczyniają się do zwiększenia efektywności pracy. Dodatkowo możliwość łączności bezprzewodowej oraz drukowania z urządzeń mobilnych usprawnia cały proces. Pomimo bardzo wysokiej prędkości druku urządzenie jest niezwykle ciche (poniżej 50dB). Jest to duża zaleta dla osób, które nie chcą przerywać pracy podczas drukowania. Dodatkowo drukarka posiada certyfikat Energy Star, który świadczy o jej niskim wpływie na środowisko oraz minimalnych kosztach wydruku.

Co zrobić, gdy nie posiadamy funkcji dupleksu?

Dwustronne drukowanie ręczne nie jest trudne, choć bardziej czasochłonne. Oto co należy zrobić, by zrobić to manulanie:
1. W opcjach drukowania dokumentu, który składa się z kilku stron, należy zaznaczyć druk jedynie tych nieparzystych.
2. Po wydrukowaniu należy właściwie obrócić stos arkuszy i ponownie umieścić w podajniku drukarki.
3. Przed ponownym drukowaniem należy zmienić ustawienia na wydruk jedynie stron parzystych. W ten sposób ilość zadrukowanego papieru zmniejszy się o połowę.
Druk dwustronny to świetne rozwiązanie,  które znacznie zmniejsza nam objętość posiadanych dokumentów, jak również służy środowisku. Jeśli nasza drukarka nie posiada tej funkcji, warto zrobić to ręcznie, dzięki czemu znacznie zaoszczędzimy na kosztach papieru.