Drukarki

Problemy podczas drukowania

Problemy podczas drukowania

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z DRUKARKAMI

Drukarki, jak każde urządzenie, nie są niezawodne. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co należy robić w przypadku pojawiających się problemów. W niniejszym artykule przedstawimy sposoby na rozpoznanie i usunięcie podstawowych i najczęstszych awarii, na jakie może napotkać każdy użytkownik drukarek.

DRUKARKA NIE DRUKUJE

Najczęstsze problemy z drukowaniem dotyczą tego zagadnienia – sprzęt zwyczajnie odmawia posłuszeństwa. Z początku ciężko ustalić powód, albowiem przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najpierw warto sprawdzić podstawy – upewnić się, czy drukarka na pewno została dobrze podłączona do sieci oraz komputera oraz, w przypadku korzystania z więcej niż jednego urządzenia, czy na pewno do drukowania został wybrany poprawny model. Czasem winnym może okazać się uszkodzony kabel, który będzie wymagał wymiany. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe zainstalowanie tonerów lub tuszów oraz to czy w drukarce rzeczywiście znajduje się papier albo czy nie zaciął się on we wnętrzu. Są to rzeczy, które po prostu mogliśmy przeoczyć, więc warto mieć pewność, że ze swojej strony uczyniliśmy najlepiej jak mogliśmy, zanim zaczniemy obarczać winą sam sprzęt.

Gdy już to zrobiliśmy, koniecznym jest sprawdzenie poprawnej konfiguracji sterowników. Należy wówczas zaktualizować lub przeinstalować oprogramowanie sterujące sprzętem, które można odnaleźć na stronie producenta naszej drukarki, korzystając z wyszukiwania po danym modelu. To również nie powinno być zadaniem wykraczającym poza umiejętności przeciętnego użytkownika.

Może także okazać się, że winnymi takiego stanu rzeczy są zabrudzenia wnętrza, i konieczne jest oczyszczenie urządzenia. Niestety, w takim przypadku nie zawsze będziemy mogli sobie z tym poradzić, i niezbędna okaże się pomoc wykwalifikowanego fachowca.

Innym powodem mogącym wystąpić w drukarce atramentowej jest zaschnięcie tuszu. Przy sporadycznym jej użytkowaniu istnieje możliwość zaschnięcia tuszu w głowicy drukującej. Wymiana głowicy niekiedy zwyczajnie nie jest opłacalna, wobec czego zdecydowanie warto zawczasu zadbać o kondycję naszego sprzętu poprzez w miarę regularne drukowanie.

Z kolei problemem mogącym występować w jedynie drukarkach laserowych jest zużycie się bębna, o ile oczywiście tonery i bęben montowane są oddzielnie. W takim przypadku konieczna jest wymiana tego elementu.

DRUKARKA GŁOŚNO PRACUJE

W przypadku gdy zaobserwujemy głośną pracę oraz niepokojące dźwięki pokroju piszczenia, łomotania czy klekotania, powinniśmy się nad tym pochylić. Tym bardziej, jeśli dotychczas nie były one przez nas spotykane. Tu przyczyn również może być parę. Warto sprawdzić osadzenie tonera, gdyż mógł on się okazać niewłaściwy lub wadliwy. Nie zapominajmy także o oczyszczeniu drukarki, gdyż zabrudzenie jej wnętrza też może wywoływać podobne objawy.

ZŁEJ JAKOŚCI WYDRUKI

Podczas użytkowania sprzętu może okazać się, że efekty pracy są dalekie od naszych oczekiwań. Jednak nie zawsze jest to przyczyną samej drukarki. Bardzo dużą rolę w spadku jakości druku tekstu bądź fotografii odbywają inne czynniki. Należą do nich m.in rodzaj użytego papieru, tuszu lub tonerów. Niestety często zdarza się, że kierując się oszczędnością zakupimy materiały o wiele gorszej jakości niż dotychczasowe. W takim wypadku zdecydowanie należy powrócić do materiałów stosowanych uprzednio. Stosowane powszechnie tańsze zamienniki oryginalnych tuszy lub tonerów zawsze będą charakteryzować się niższą jakością.

Na istnienie bladego, brudnego lub niewyraźnego tekstu mogą wpłynąć także, jak w poprzednich przypadkach, zanieczyszczenia obecne wewnątrz, nieusunięcie elementu zabezpieczającego toner czy niewłaściwe jego umieszczenie.

Jeśli występują inne przyczyny, należy prześledzić również opcje druku. Jest możliwe iż zwyczajnie został wybrany druk charakteryzujący się mniejszą jakością końcową lub też same ustawienia zostały niedostosowane do użytego przez nas niestandardowego materiału.

DRUKARKA WOLNO DRUKUJE

Jeżeli w trakcie użytkowania naszej drukarki dostrzegamy regularne spadki prędkości działania, to najpewniej nie dzieje się to bez powodu. Warto odznaczyć opcję automatycznego druku dwustronnego, o ile nie mamy potrzeby z niego skorzystać.  W opcji druku dwustronnego, każda kolejna strona zostaje odwracana. Oprócz tego powinno się zaktualizować lub przeinstalować dotychczasowe sterowniki urządzenia oraz sprawdzić czy ustawienia druku zostały poprawnie skonfigurowane. W przypadku korzystania z sieci bezprzewodowej może okazać się, że to w niej tkwi przyczyna – co można sprawdzić podłączając drukarkę do komputera za pomocą standardowego kabla USB.

PODSUMOWANIE

To już większość z najbardziej powszechnych problemów w działaniu mogących dotyczyć drukarek. Niestety nie wszystkie one, wbrew dobrym chęciom użytkowników, muszą okazać się proste do odwrócenia czy nawet zdiagnozowania. Mamy jednak nadzieję, że niniejsza publikacja pomoże w rozpoznawaniu i rozwiązaniu powyższych problemów.