Ważne

Zasady prawidłowej eksploatacji drukarki

Zasady prawidłowej eksploatacji drukarki

Jak prawidłowo używać drukarkę – podstawowe zasady.

Jak wiadomo, drukarki jak inne sprzęty użytku domowego czy biurowego ulegają zużyciu przez pracę na najwyższych obrotach. Nawet najlepsze modele potrzebują czasem niewielkiego liftingu, by móc służyć jeszcze przez długie lata. Właściwa eksploatacja drukarki zwiększa jej żywotność. Podpowiemy co zrobić, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko naprawy. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Wybór odpowiedniej drukarki

Wybór odpowiedniego sprzętu, nie jest prosty. Jest kilkunastu producentów drukarek oferujących różne technologie druku, różne opcje wyposażenia jak i co najistotniejsze różne materiały eksploatacyjne. W drukarkach atramentowych są zintegrowane głowice w drukarce, gdzie dokupuje się tylko tusze z atramentem lub modele, gdzie kupuje się głowice z dyszami i zintegrowanym atramentem, a tym samym przedłuża się żywotność drukarki. W drukarkach laserowych natomiast mamy podział na modele, które mają moduł bębna zintegrowany w kasecie wraz z proszkiem (tonerem) i na takie, które mają te podzespoły osobno. Wybór odpowiedniego rozwiązania najlepiej dopasować do swoich potrzeb i ilości oraz częstotliwości druku.

Toner i tusz do drukarki najwyższej jakości

Najwyższej jakości tusze, tonery, bębny to klucz do żywotności drukarki, a także do wysokiej wydajności i niższych kosztów druku.  Należy pamiętać, że dzięki używaniu najwyższej jakości materiałów eksploatacyjnych ograniczamy do minimum ilość zanieczyszczeń i problemów w codziennym użytkowaniu. Złej jakości atrament zatyka dysze głowicy lub może się rozlać w drukarce. Złej jakości toner to proszek rozsypany w środku naszego urządzenia. Używanie nieodpowiednich materiałów eksploatacyjnych prowadzi do zniszczenia podzespołów drukarki i prowadzi do zużycia poszczególnych części na tyle, że niezbędna jest wymiana sprzętu.

Dobrej jakości papier do drukarki

Każdy element codziennej pracy jest ważny. Różne rodzaje papieru do drukarki to różna jakość. Złej jakości papier kserograficzny może się pylić, wyginać pod wpływem wilgotności i sprawiać nam wiele nieoczekiwanych problemów. Papier dobrej jakości z pewnością przedłuża żywotność sprzętu i warto zwrócić na to uwagę.

Umiejscowienie naszej drukarki

To z pozoru niepozorne, może się okazać kluczowe. Drukarka czy atramentowa czy laserowa jest bardzo skomplikowanym urządzeniem naszpikowanym najnowocześniejszą technologią. Warto zadbać aby drukarka nie stała w miejscach skrajnie niekorzystnych. Trzeba unikać miejsc z dużą wilgotnością czy różnicami temperatur. Odpowiednie umiejscowienie wydłuża żywotność drukarki.

Regularne czyszczenie i przeglądy

Drukarka wymaga regularnego czyszczenia i dbania. Urządzenia atramentowe mają skłonności do zasychania atramentu. Warto regularnie drukować lub używać do czyszczenia dysz programu w wyborze menu drukarki. Drukarki laserowe sprawiają mniej problemów, niemniej muszą także być regularnie czyszczone.

Wymiana podzespołów do druku

W drukarkach atramentowych, gdzie wymieniamy głowicę zintegrowaną z tuszem w praktyce wymieniamy większość część kluczowego podzespołu odpowiadającego za wydruk. W drukarkach laserowych, w szczególności gdzie mamy osobno moduł bębna koniecznie trzeba pamiętać o wymianie tego kluczowego komponentu odpowiadającego za prawidłowy wydruk i pracę drukarki. Każdy bęben ma z góry określoną żywotność i przebieg w tys. stron.

Aktualizacja oprogramowania

Każde nowe oprogramowanie wpływa bezpośrednio na pracę drukarki, dlatego też dbajmy o to aby sprawdzać czy producent nie oferuje nowszego oprogramowania, które znacznie wpłynęłoby na poprawę jakości wykonywanych usług. Starsze oprogramowanie nieoczekiwanie może sprawiać nam kłopoty w codziennej pracy.

Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi traktowana jest zazwyczaj dość ogólnie – dlatego nie zawsze czytamy kilkanaście stron skomplikowanego tekstu. Dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi jest niezmiernie ważne do prawidłowego użytkowania nowo zakupionego sprzętu. Nawet doświadczeni użytkownicy drukarek, którym producenci zapewniają intuicyjną obsługę powinni zapoznać się z dostarczoną w opakowaniu instrukcją. Dla początkujących użytkowników sprzętu drukującego to konieczność. Postępowanie wraz ze wskazówkami producenta sprzętu przedłuża żywotność pracy drukarki oraz jest konieczne w przypadku reklamacji.