Drukarki

Dlaczego przed zakupem drukarki należy oszacować koszty tonera czy tuszu?

kobieta wymienia toner w drukarce

Przed zakupem drukarki należy zasięgnąć informacji, jakie będziemy ponosić koszty eksploatacyjne. Najważniejsze w podjęciu decyzji jest fakt czy ma to być drukarka do biura, czy na potrzeby domowe.

Mamy do wyboru dwa rodzaje urządzeń drukarkę atramentową oraz laserową. Każda z nich ma inny element odpowiadający za druk. W drukarkach atramentowych znajduje się tusz, natomiast w laserowych toner. Jeśli będzie to drukarka do domowego użytku na potrzeby własne, do nauki lub zabawy raczej wybieramy drukarkę atramentową. Koszty zakupu urządzenia są niższe niemniej jednak wyższe koszty zakupu tuszu. Należy pamiętać, iż nieużywany tusz może zaschnąć, dlatego producenci zalecają raz na kilka tygodni wydrukować kilka stron dowolnego dokumentu. Każdy producent w zaleceniach podaje kwestie minimalne, w jakiej ilości lub w jakim czasie należy urządzenie uruchomić, jest to uzależnione od rodzaju drukarki.

Bardzo ważną kwestią przed zakupem drukarki jest oszacowanie kosztu druku. Należy sprawdzić, ile kosztuje tusz lub toner oraz ile stron druku możemy wydrukować z jednego pojemnika. Często zdarza się tak, że cena jednostkowa danego pojemnika jest wyższa, ale daje możliwość wydrukowania większej ilości dokumentów. Wiele firm oferuje również zamienniki tuszów lub tonerów. Na pewno są one zdecydowanie tańsze, niemniej jednak oryginalny tusz daje nam gwarancje jakości. Szeroki wybór tonerów i tuszy znajdziemy w sklepie TONER-DRUKARKI. W jego asortymencie znajdują się akcesoria wszystkich producentów nawet mniej znanych na naszym rynku. Sklep oferuje tonery i tusze do drukarek atramentowych, laserowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych.

Różnice między drukarką laserową a atramentową

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy lepsza jest drukarka laserowa, czy atramentowa. Każda z nich ma swoje wady i zalety i w dużej mierze zależy to od producenta drukarki.

W domowych warunkach lepiej sprawdza się drukarka atramentowa ze względu na swoje małe gabaryty. Sprawdza się przy drukach kolorowych, to zdecydowanie niższy koszt. Taka drukarka ma również możliwość drukowania zdjęć. Jeśli chodzi o koszty zakupu, jest oczywiście tańsza, niemniej jednak koszty tuszu w przeliczeniu na każdą stronę wydruku wyższy. W przypadku gdy ma to być drukarka, na potrzeby domowe jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Trzeba przyznać, iż pomimo wielu zalet ma również swoje wady. Zdecydowanie wolniej drukuje od drukarki laserowej i ma trochę gorszą jakość wydruku, przy dość głośnej pracy urządzenia.

Drukarka laserowa ma dużo zalet i doskonale sprawdza się w przypadku zakupu do biur, gdzie ważna jest jakość wydruku. W przypadku gdy drukujemy bardzo wiele dokumentów, ważna jest szybkość pracy urządzenia i dlatego wybór tej drukarki jest zdecydowanie lepszy. Można powiedzieć, że jedyną jej wadą jest dość wysoka cena oraz w bardzo wielu przypadkach braki możliwości wydruków kolorowych. Bardzo ważną zaletą drukarki laserowej są niskie koszty eksploatacyjne. W tych drukarkach znajduje się toner, który jest wydajniejszy od tuszu, rzadziej się zużywa, a co za tym idzie, nie musimy go tak często wymieniać. Toner w przeciwieństwie do tuszu, gdy nie jest używany, nie zasycha.

Reasumując, drukarka atramentowa jest tańsza, ale ma wyższe koszty eksploatacji, natomiast laserowa zdecydowanie szybszy wydruk i wysoką jakość wydruku dokumentów monochromatycznych. Jaką drukarkę wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.