Porady

Drukarka nie drukuje – co zrobić?

Pytania i odpowiedzi

Drukarka nie drukuje – co zrobić?

Nawet najbardziej niezawodne urządzenia potrafią przysporzyć problemów. Drukarki często odmawiają posłuszeństwa i przestają drukować. Jednak w większości przypadków nie jest to duży problem, gdyż najczęstsze błędy drukarek są proste do rozwiązania samemu i nie potrzeba do tego pomocy serwisu.
W większości przypadków, gdy drukowanie jest zatrzymane bez wyraźnej przyczyny, wystarczy sam reset urządzenia. W tym celu wystarczy odłączyć drukarkę od sieci elektrycznej i ponownie podłączyć po koło 30 sekundach. Jeśli ta metoda nie zadziała można przejść do kolejnych sposobów.

Wstrzymanie drukowania

Kolejnym częstym problemem jest włączenie funkcji wstrzymania drukowania. W tym przypadku widzimy, że dokumenty ustawiają się w kolejce drukowania, jednak nic się nie dzieje. Aby to sprawdzić, należy wejść w Menu a następnie Drukarka i upewnić się, że funkcja wstrzymania drukowania nie jest włączona. Jeśli to było problemem, drukowanie zostanie wznowione.

Niedomknięta pokrywa drukarki.

Kiedy wymieniamy tusz czy toner w drukarce musimy otworzyć pokrywę i dokonać wymiany. W przypadku niedomknięcia nie będziemy mogli drukować.

Odpowiednia instalacja tuszy i tonerów

Kiedy wymieniamy tusz czy toner w drukarce musimy otworzyć pokrywę i dokonać wymiany. W przypadku niedomknięcia nie będziemy mogli drukować.

Nieodpowiednie umieszczenie tonera

Możliwą przyczyną może być również nie rozpoznawanie tonera przez drukarkę. Powodów może być wiele, najczęściej jest to kwestia umieszczenia w odpowiednim miejscu i prawidłowego ich osadzenia. Ważne jest również zdjęcie ochronnej uszczelki, przez którą drukarka nie będzie rozpoznawać wkładów. W szczególności w tonerach należy wyciągnąć specjalną taśmę zabezpieczającą. Aby upewnić się, że tonery są w odpowiednim miejscu, należy sprawdzić, czy kaseta jest zatrzaśnięta, a dodatkowo warto sprawdzić czy na kontaktach tuszy nie widnieją zanieczyszczenia.

Nieaktualne sterowniki lub ich błędne zainstalowanie

Jeśli problem z drukarką zaczął się tuż po zakupie, najprawdopodobniej przyczyną jest nieprawidłowo działający sterownik. Aby to sprawdzić, wystarczy upewnić się, czy wersja sterowników na płycie CD jest aktualna. Aby pobrać najnowszą wersję wystarczy przejść na stronę internetową producenta drukarki, a następnie pobrać i zainstalować nowe sterowniki.

Brak lub nieodpowiednie ułożenie papieru

Brak papieru to bardzo częsta przyczyna zatrzymania drukowania, która często zdarza się, gdy podajnik nie mieści zbyt wiele stron. Z tego powodu musimy częściej podchodzić do urządzenia i uzupełniać braki, a w przypadku wysokonakładowego druku może być to dość uciążliwe. Niektóre, zwłaszcza starsze modele drukarek nie pobierają papieru w przypadku nieodpowiedniego ułożenia. Warto w tej sytuacji otworzyć kasetę i upewnić się, że papier leży prosto i jest jego odpowiednia ilość, aby wydrukować wybrany dokument.

Problem z siecią bezprzewodową

W przypadku drukarek Wi-Fi przyczyn może być wiele. Częstym błędem jest przypadkowa zmiana w opcjach drukowania na tryb offline – w tym celu wystarczy odznaczyć ten tryb w i drukowanie powinno zostać wznowione. Jak to zrobić? W Panelu sterowania należy przejść do Sprzęt i dźwięk, następnie do Urządzenia i drukarki. Najlepiej anulować drukowane dokumenty i w zakładce Drukarka odznaczyć tryb wstrzymania drukowania.
Często występują również problemy z samą siecią. W oprogramowaniu drukarki mamy dostęp do jej konfiguracji. Aby spróbować prawidłowo podłączyć urządzenie do sieci, po zainstalowaniu oprogramowania wybieramy sieć bezprzewodową, a ustawienia powinny zostać przesłane do drukarki i wznowić drukowanie.
Jeśli te sposoby nie podziałają, jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup kabla USB. Jeśli zależy nam, aby drukarka działała w pełni sprawnie w sieci bezprzewodowej, należy udać się do sprawdzonego serwisu i poznać przyczynę usterki.

Niska zawartość tuszu lub proszku w tonerze

Przed podjęciem dalszych kroków warto również sprawdzić, czy drukarka ma wystarczająco tuszu w kartridżu, aby wydrukować pożądany dokument. Nawet jeśli brakuje jednego koloru, może to zablokować drukowanie z użyciem innych. W panelu drukowania należy wybrać sprzęt i dźwięk, a następnie Urządzenia i drukarki.

Zanieczyszczenie drukarki

W trakcie intensywnego użytkowania może się zdarzyć iż drukarka jest mocno zanieczyszczona proszkiem tonera, kurzem lub pylącym papierem. Należy bezzwłocznie wyczyścić urządzenie lub oddać do specjalistycznego serwisu.

Awaria drukarki

Drukarka jest skomplikowanym urządzeniem i jak każde może ulec awarii. Najczęściej tego typu poważne usterki kończą się wizytą w serwisie. Jeśli koszt naprawy urządzenia jest wyższy niż nowa drukarka, to warto rozważyć zakup nowego sprzętu.

Podsumowanie

Najczęstszymi powodami usterek drukarek, które możemy sami rozwiązać są:
– przypadkowe włączenie opcji wstrzymania drukowania;
-nieodpowiednie umieszczenie lub zanieczyszczenie tonera, a także zanieczyszczenie samej drukarki,
-nieaktualne sterowniki;
-nieprawidłowe zainstalowanie sterowników;
-nieodpowiednie ułożenie papieru lub niewystarczająca ilość;
-próba drukowania w trybie offline;
-niska zawartość tuszu w tonerze.

Jak widać, wiele podstawowych błędów drukarek można rozwiązać samemu. Jednak jeśli te metody nie dają rezultatów, pozostaje jedynie oddanie jej w ręce specjalistów.