Tusze Tonery

Drukarka nie rozpoznaje tonera lub tuszu?

Drukarka nie rozpoznaje tonera lub tuszu?

Co robić gdy drukarka nie rozpoznaje tonera lub tuszu?

Użytkownicy drukarek często spotykają się z sytuacją, kiedy urządzenie wyświetla komunikat o braku tonera, choć został on dopiero włożony. Ten problem jest zazwyczaj prosty do rozwiązania i nie wymaga oddania drukarki do serwisu. W tym artykule przedstawimy sposoby, które szybko i w łatwy sposób pozwolą nam na przywrócenie prawidłowego działania drukarki.

Resetowanie ustawień

W przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie, a także o niskim poziomie tonera lub tuszu, w pierwszej kolejności należy zresetować ustawienia drukarki. Drukarka najprawdopodobniej zapamiętała poprzednie wkłady i pomimo włożenia nowych, nadal wyświetla nieprawidłową  informację. Aby zresetować urządzenie należy odłączyć je od zasilania, odczekać kilkanaście sekund i ponownie włączyć. W tym momencie drukarka powinna prawidłowo odczytać nowo założoną kasetę z tonerem lub tuszem.

Czyszczenie zbiorników z tuszem 

Jeśli reset urządzenia nie przynosi rezultatów, warto sprawdzić, czy kartridże nie są zabrudzone. Jest to częsty problem, a jednocześnie prosty do rozwiązania. Wystarczy przetrzeć zbiornik ściereczką, zwłaszcza w miejscu elektronicznego chipu, który głównie odpowiada za rozpoznawanie kartridża przez drukarkę.

Taśmy zabezpieczające tusz lub toner do drukarki

Tusze do drukarek posiadają liczne zabezpieczenia, które należny zdjąć przed pierwszym użyciem. Są to przede wszystkim taśmy oznaczone kolorem np. żółtym i jasno pokazane w instrukcji. Taśmy te zabezpieczają wkład przed wyciekiem atramentu w czasie transportu.

W przypadku tonerów jest podobnie. Przed pierwszym uruchomieniem należny wyciągnąć długą tasiemkę z tonera, która go zabezpiecza przed wysypaniem proszku podczas transportu.

Wszystkie te czynności mamy opisane w dołożonej instrukcji.

Słaba jakość wydruku

Co zrobić, jeśli drukarka rozpoznaje tusz lub toner, jednak jakość wydruku jest niska? W przypadku drukarki laserowej częstym problemem jest zbrylony proszek, który uniemożliwia równomierne wydruki. W tym przypadku wystarczy wyjąć wkład i nim potrząsnąć, aby rozdrobnić proszek. Należy to zrobić jednak na tyle ostrożnie, aby nie uszkodzić tonera. Jeśli posiadamy drukarkę atramentową, najczęstszym problemem jest zapchanie dysz zaschniętym tuszem. W celu jego przeczyszczenia najlepiej zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia głowic, który sprawnie rozpuści zalegający tusz. Możemy też spróbować uporać się z problemem za pomocą ciepłej wody, lecz jest to najczęściej mniej skuteczne niż przy użyciu specjalnego płynu. Po więcej informacji zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Drukarka nie drukuje – jak wyczyścić zaschnięty tusz w drukarce atramentowej?”.

Zakup nowego tonera/tuszu

Jeśli urządzenie nadal nie rozpoznaje wkładów, istnieje szansa, że zakupiony wkład jest wadliwy, a wina nie leży po stronie drukarki. W tym przypadku powinniśmy zakupić nowy toner lub tusz i zobaczyć, czy drukarka zacznie działać prawidłowo.

Oddanie drukarki do serwisu

Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą skutku, jedynym rozwiązaniem pozostaje oddanie urządzenia do naprawy. Zazwyczaj nie są to jednak usterki poważne i nie jest trudne im zaradzić.