Drukarki laserowe

Jak wymienić toner w drukarce?

Wymiana tonera w drukarce

Wymiana tonera w drukarce laserowej

Pierwsza wymiana wkładów w drukarce potrafi przysporzyć problemów, a porady umieszczane w instrukcjach urządzenia są często zbyt długie i niezrozumiałe. Choć tonery charakteryzuje długa żywotność i wysoka wydajność, w końcu przyjdzie czas, kiedy będzie trzeba je wymienić. W celu ułatwienia całego procesu przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże prawidłowo umieścić tonery w drukarce.

Wymiana tonera w drukarce laserowej – krok po kroku:

  • Wyłączenie drukarki

Jeśli po włączeniu drukarka wyświetla komunikat o konieczności wymiany tonera, należy ją wyłączyć z uwagi na bezpieczeństwo i otworzyć górną klapę.

  • Wyjęcie pojemnika

Należy wyjąć pusty pojemnik z urządzenia, pamiętając o ostrożności, gdyż na mogą pozostawać w nim resztki proszku. Pomoże to uniknąć zabrudzenia.

  • Przygotowanie nowego tonera do instalacji

Po wyjęciu nowego tonera z opakowania należy upewnić się, że nie jest on uszkodzony. Włożenie wadliwego wkładu może poskutkować nieprawidłowym działaniem drukarki, a nawet jej awarią. Warto również potrząsnąć tonerem, aby rozprowadzić równomiernie proszek. Nierównomierne rozłożenie proszku lub jego zbrylenie może prowadzić do powstawania pasków na wydrukach.

  • Zdjęcie taśm zabezpieczających

Przed pierwszym użyciem tonera konieczne jest zdjęcie elementów ochronnych. Są one używane aby zapobiec wysypaniu się proszku podczas transportu. Aby poprawnie zdjąć taśmy, najlepiej jest zapoznać się z instrukcją producenta, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu kartridża. Należy również pamiętać, aby nie dotykać dłońmi elementów elektronicznych tonera (np. chipa), ponieważ może to spowodować jego nieprawidłowe działanie.

  • Włożenie tonera do drukarki

Sposób w jaki należy umieszczać tonery zależy od urządzenia, jakie posiadamy. Jedynym sposobem jest tutaj przeczytanie instrukcji producenta drukarki, jednak sam proces nie jest trudny. Należy pamiętać, aby obchodzić się z pojemnikiem delikatnie i nie wkładać go na siłę.

  • Wydrukowanie strony testowej

Aby upewnić się, że toner został włożony prawidłowo i drukarka jest gotowa do pracy należy wydrukować stronę testową. Jeśli pojawi się błąd, lub informacja o niskim poziomie tonera należy spróbować ponownie włożyć kasetę z tonerem.

Żywotność tonera – po jakim czasie należy go ponownie wymienić?

Nie da się jednoznacznie określić, kiedy należy wymienić wkłady, jednak drukarki laserowe charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością od urządzeń atramentowych. Czas eksploatacji danego tonera zależy w dużej mierze od jego jakości, więc warto zdecydować się na zakup wkładów od sprawdzonych producentów. Na rynku znaleźć możemy wysokiej jakości tonery zamienniki, które jednocześnie poprawią wydajność naszego urządzenia, obniżą koszty eksploatacji a także pozwolą na uzyskanie intensywnych i nasyconych wydruków. Na opakowaniu danego produktu znaleźć możemy informację o ilości stron, jaką wydrukujemy z użyciem danego wkładu, natomiast przy zakupie internetowym wszystkie parametry powinny być zawarte w opisie.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik znacznie ułatwi wymianę zużytych tonerów i pozwoli na nowo cieszyć się wysokiej jakości wydrukami.