Tusze

Na co postawić? Druk kolorowy czy monochromatyczny?

kolorowy druk

Przy obecnym rozwoju technologicznym ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez używania drukarek. Urządzenia te są bardzo często eksploatowane zarówno w pracy, jak i w domach. Ze względu na ich przystępną cenę i łatwą dostępność obecnie drukujemy praktycznie wszystko: dokumenty, umowy, faktury, etykiety wysyłkowe i wiele innych. Możemy wybierać spośród wielu modeli drukarek dostępnych na rynku. Sposób druku dzielimy na kolorowy i czarno-biały. Który zatem będzie lepszy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Co chcesz wydrukować?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze rodzaju drukarki zastanów się do czego konkretnie ma Ci ona służyć i co będzie najczęściej przez Ciebie drukowane. Jeśli potrzebujesz urządzenia do wydruku dokumentów tekstowych, takich jak chociażby umowy, faktury, etykiety wysyłkowe itp. doskonałym wyborem będzie wydruk monochromatyczny. Jeśli natomiast specyfika Twojej pracy wymaga wydruku ilustracji lub dokumentów opatrzonych np. wykresami, gdzie kolory odgrywają zasadniczą rolę w interpretacji i odczycie treści zawartych na dokumencie, niezbędnym wówczas urządzeniem będzie drukarka pozwalająca na wydruk kolorowy

Zalety wydruku monochromatycznego

Cena samego urządzenia do druku monochromatycznego nie różni się znacząco od cen drukarek kolorowych. Duże oszczędności natomiast pojawiają się przy uzupełnianiu tonerów. Jeśli drukarka przeznaczona jest do domowego użytku lepiej wybrać tę monochromatyczną, gdyż zakup 4 tonerów do drukarki kolorowej może przewyższyć koszt samego urządzenia. A zatem koszty eksploatacyjne drukarek monochromatycznych są niższe niż drukarek kolorowych. Biorąc to wszystko pod uwagę druk monochromatyczny doskonale sprawdzi się do drukowania większości potrzebnych Ci dokumentów, zwłaszcza na potrzeby domowe. Ponadto w większości tonerów monochromatycznych ich wydajność jest wyższa w stosunku do tonerów kolorowych.

Zalety wydruku kolorowego

Drukarki kolorowe to doskonałe rozwiązanie dla firm, zwłaszcza projektowych, gdzie kolor oraz jakość drukowanych obrazów i dokumentów ma ogromne znaczenie. Podobnie w przypadku przedsiębiorców posługujących się kolorami do zobrazowania statystyk itp. Zakup kolorowych tonerów wówczas zalicza się do kosztów prowadzonej działalności. Sam koszt wydrukowania jednej strony w kolorze nie jest natomiast tak wysoki, jak mogłoby się wydawać: oscyluje bowiem wokół kwoty około 32 groszy.

Podsumowując: podczas wyboru sposobu druku warto zastanowić się, po pierwsze, nad tym co chcemy drukować, a po drugie, przeanalizować budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup tonerów czy tuszów w naszym urządzeniu. Zarówno druk kolorowy, jak i monochromatyczny ma bowiem swoje wady i zalety, dlatego warto przede wszystkim określić swoje oczekiwania względem sprzętu, który chcemy nabyć.