Porady

Tanie drukowanie – najlepsze sposoby

Tanie drukowanie

Sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów druku.

Drukowanie jest wszechobecne i stało się elementem naszego codziennego życia. Czy jest możliwość na obniżenie kosztów użytkowania aby tanio drukować? Istnieje na to wiele różnych sposobów, w zależności od rodzaju posiadanej przez nas drukarki i typu dokumentu do druku.

Drukarka mono czy kolor?

Biorąc pod uwagę wybór urządzenia – drukarki monochromatyczne są tańsze w utrzymaniu niż ich kolorowe odpowiedniki. Niższe koszty eksploatacyjne mają tu ścisły związek z koniecznością zakupu tylko jednego tonera, nie zaś czterech. Producenci często decydują się na umieszczenie na opakowaniu szacowanej ilości stron, które możemy wydrukować dzięki ich wkładom, znacznie ułatwiając nam świadome oszczędzanie. Więcej w artykule  Na co postawić, druk kolorowy czy monochromatyczny?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Każda drukarka ma swoje niewątpliwe atuty i zalety. W przypadku kosztów druku zdecydowanie bardziej ekonomiczne są drukarki laserowe. Tonery mają zdecydowanie większą wydajność, a ich cena zakupu niejednokrotnie jest niższa niż tuszów atramentowych. Kolejnym ważnym argumentem jest to iż w przypadku tonerów laserowych nie ma potrzeby regularnego druku tak jak to jest wskazane w przypadku drukarek atramentowych, gdzie tusz po prostu, może zaschnąć, a czyszczenie powoduje zużycie naszego atramentu.

Koszt wydruku strony

Jednym z elementów w kalkulacji naszych kosztów druku jest koszt jednej strony. Porównujemy cenę tuszu czy tonera, dzielimy ich koszt przez deklarowaną przez producenta ilość możliwych do wydrukowania stron! W rezultacie otrzymujemy dokładną cenę każdej strony. Jeżeli znamy też swoje potrzeby w zakresie druku – nasz miesięczny budżet nie powinien owocować w drukarskie niespodzianki. Tak więc po oszacowaniu kosztu druku jednej strony możemy dopasować nasze miesięczne lub kwartalne zapotrzebowanie na materiały eksploatacyjne.

  • 5% pokrycie w druku

Wydajność wkładu umieszczona na opakowaniu uwzględnia zużycie produktu przy 5% zadruku strony. Owa wartość jest niezaprzeczalnie niska. Dla porównania – jedna strona A4 zapisana czcionką 12 zostanie wydrukowana w pokryciu od 12 do 15%, a więc prawie trzykrotnie większym niż przyjęte przez producentów tonerów. W przypadku chęci wydrukowania niewielkiej grafiki czy zdjęcia obok tekstu musimy liczyć się ze wzrostem pokrycia strony do mniej więcej 25 – 30%. Jeżeli zdecydujemy się na grafikę czy zdjęcie przyzwoitszego rozmiaru, owe pokrycie wzrasta do nawet 40 – 80%.

  • Wybór czcionki

Wybór odpowiedniej czcionki okazuje się istotny jeżeli chodzi o chęć oszczędzenia na wydruku. Te bowiem można podzielić na nieco bardziej i mniej ekonomiczne. W oszczędzaniu pomogą nam czcionki takie jak Calibri, Century, Verdana, Times Roman, Gothic. Możemy też użyć nowatorskiego rozwiązania czcionki– Ecofont, dzięki której można zaoszczędzić także 20%.

Czcionka Ecofont

Czcionka Ecofont

Czcionka ta jest tak skonstruowana, że ma w sobie specjalne mikrootwory, dzięki czemu do druku zużywana jest mniejsza ilość tuszy czy tonera. Warto spróbować tej metody i jeśli okażą się zgodne z naszym charakterem drukowanych dokumentów – zastosować na stałe.

  • Ustawienia drukarki

Innym prostym sposobem na tańsze drukowanie jest ustawienie jakości druku w ustawieniach drukarki. Jeżeli decydujemy się głównie na wspomniany na samym początku druk monochromatyczny, warto skorzystać z ustawień naszego sprzętu. Gorsza jakość nie będzie bowiem w tym wypadku zauważalna. W każdym razie nie gołym okiem.

W przypadku dokumentów potrzebnych nam jedynie na własny użytek pomocnym i równie nieskomplikowanym sposobem na oszczędność jest ustawienie skali dokumentu. Rezygnacja ze skali 1:1, może wpływać na jakość dokumentu i do nas należy ocena czy warto zdecydować się na to rozwiązanie. W przypadku wielostronicowych notatek czy większych prac tekstowych różnica w kosztach będzie zdecydowanie na naszą korzyść. Wiele drukarek posiada możliwość dokonania powyższych ustawień przy pomocy dosłownie kilku kliknięć, co ułatwia nam zadanie.

Druk dwustronny – dupleks

Jedną z metod obniżenia kosztów użytkowania naszej drukarki jest druk dwustronny tzw dupleks. Dzięki tej opcji możemy drukować po obu stronach każdej kartki i dzięki temu zaoszczędzić na kosztach papieru. Jeśli nasza drukarka jest wyposażona w taki moduł wystarczy uruchomić tą funkcję. Więcej polecamy w osobnym materiale  Poradnik druku dwustronnego.

Stosowanie sprawdzonych zamienników

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów oszczędności druku jest wybór sprawdzonych tanich i ekonomicznych zamienników do drukarek. Dzięki nim otrzymujemy cały pakiet korzyści ekonomicznego druku:

  • NISKA CENA ZAKUPU TUSZU LUB TONERA
  • ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ – najczęściej wersje XL
  • WYSOKA JAKOŚĆ WYDRUKU
  • BARDZO DŁUGI OKRES GWARANCJI – nawet dożywotni

W naszym sklepie oferujemy najlepsze sprawdzone marki zamienników takich jak JetWorld, Asarto, Tiom, Assima, Katun.

Więcej na blogu Oryginał czy zamiennik do drukarki

Sprzedaż zużytych tuszów i tonerów

Kiedy nasz wkład do drukarki się wyczerpie warto skorzystać z tej metody i sprzedać pusty kartridż. Dzięki temu nie tylko ochronimy środowisko naturalne ale także zmniejszymy poniesione koszty naszego drukowania. Wielu producentów materiałów eksploatacyjnych prowadzi aktywny skup. Najczęściej poszukiwane są oryginalne tonery oraz oryginalne tusze zintegrowane z głowicą.

Podsumowanie

W codziennej pracy ważne aby świadomie korzystać z najlepszych rozwiązań, które nie pogarszają jakości naszych drukowanych prac, a zdecydowanie obniżają koszty druku. Mamy wiele możliwości, które są sprawdzone, skuteczne i dadzą wiele korzyści w codziennym użytkowaniu naszej drukarki.