Drukarki

Ekonomiczne drukarki przyjazne środowisku

Ekologiczne drukarki

Ekologiczne tusze i tonery do drukarek

Coraz częściej dla wielu osób jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie sprzętu elektrycznego jest możliwie jak najmniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne. Producenci drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując wiele modeli charakteryzujących się oszczędnością w zużyciu materiałów i energii. Dzięki temu łączą one w sobie zarówno dbałość o stan środowiska, jak i stan portfeli swoich użytkowników.

Jeśli spojrzymy na rozwiązania przyjazne środowisku to widać iż zarówno w drukarkach atramentowych jak i laserowych mamy wkłady do samodzielnego uzupełniania, dzięki czemu zanieczyszczenie środowiska jest znacznie ograniczone. Dla drukarek atramentowych mamy drukarki producenta EPSON z serii EcoTank oraz producenta HP z serii Smart Tank, Ink Tank natomiast wśród drukarek laserowych mamy drukarki HP serii Neverstop. 

Tusze do samodzielnego uzupełniania serii Epson EcoTank

Drukarki z tej serii dość mocno wyróżniają się na tle innych, standardowych modeli na rynku. Jak sugeruje sama nazwa, urządzenia te powstały z myślą o tym, by możliwie jak najbardziej postawić na ekologię. Przede wszystkim, kartridże zostały w nich zastąpione dużymi zbiornikami na tusz do samodzielnego napełnienia. Oznacza to głównie mniejszą ilość komponentów do wymiany oraz mniej produkowanych zbędnych odpadów koniecznych do poddania recyklingowi.

Epson tusze serii EcoTank

Ekologiczne wkłady Epson tusze serii EcoTank

Wszystkie urządzenia z tej serii mają dołączoną równowartość kilkudziesięciu wkładów z tuszem. Pozwala to na regularne korzystanie z drukarki przez nawet 2-3 lata bez konieczności dokupowania nowego atramentu. Oznacza to potencjalną oszczędność na zużyciu tuszu nawet do 90%. Modele EcoTank posiadają oddzielne butelki z atramentem, po których opróżnieniu zamawia się nowe, bez konieczności wymiany całego kartridża. Tak jak w przypadku pozostałych modeli, również i tu dostępne są tańsze zamienniki oryginalnego tuszu.

W trakcie drukowania urządzenia tej serii wykorzystują technologię niewymagającą użycia ciepła, co oznacza dużą oszczędność energii elektrycznej. Warto dodać, że drukarki te zapewniają również długą bezawaryjność – albowiem zostały one skonstruowane z wykorzystaniem mniejszej ilości części, które mogą stanowić potencjalny kłopot, i tym samym podlegać wymianie. Oznacza to również dłuższy cykl życia tych urządzeń, dzięki czemu rzadziej będą one musiały być wymieniane na nowe.

Urządzenia serii EcoTank występują w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Możemy znaleźć zarówno budżetowe modele przeznaczone do użytku domowego jak i te bardziej zaawansowane przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników w cenie nawet powyżej 2000 złotych.

Epson EcoTank L1110 jest drukarką atramentową posiadającą możliwość wydruku czarno-białego lub kolorowego. Maksymalna wartość dpi dla obu rodzajów wydruku wynosi 5760 x 1440, zaś prędkość odpowiednio 33 oraz 15 stron na minutę. Koszt drukarki jest powyżej 600 złotych, tak więc za stosunkowo niewielką cenę jesteśmy w stanie cieszyć się dobrą jakością i szybkością druku oraz ogromną oszczędnością – jedno ”tankowanie” pozwoli na wydruk aż 8100 stron czarno-białych i 6500 w kolorze. Z pewnością sprawdzi się ono zarówno w użytku domowym, jak i w niewielkim biurze, choć w przypadkach niektórych użytkowników wadą może być brak łączności bezprzewodowej.

Epson EcoTank L3151 to urządzenie wielofunkcyjne o parametrach druku identycznych jak w poprzednim modelu (5760 x 1440 dpi oraz prędkość 33 i 15 stron na minutę), jednak z dodatkową możliwością skanowania oraz kopiowania dokumentów. W odróżnieniu od EcoTank L1110 posiada również moduł łączności bezprzewodowej, umożliwiając szybkie korzystanie z urządzenia z poziomu tabletu lub smartfona. Wydajność tuszu podana przez producenta dla druku czarno-białego i kolorowego wynosi odpowiednio 8100 i 6500 stron.

Epson EcoTank L3050 jest urządzeniem posiadającym funkcję druku, skanu oraz kopiowania. Maksymalne dpi to 5760 x 1440, prędkość druku wynosi zaś 33 i 15 stron na minutę, kolejno dla druku monochromatycznego i kolorowego. Urządzenie to również umożliwia wygodną łączność bezprzewodową. EcoTank L3050 powinien pozwolić na wydruk do 13000 stron (mono) i 6500 (kolor).

Epson EcoTank L4160 jest  urządzeniem wielofunkcyjne z opcją drukowania, skanowania i kopiowania. Wartość dpi w przypadku druku to 5760 x 1440 (mono i kolor), a dla skanowania – 1200 x 2400. Prędkość druku to 33 strony na minutę dla druku kolorowego i 15 dla monochromatycznego. Urządzenie wspiera łączność za pomocą Wi-Fi. Na dodatkową uwagę zasługuje możliwość obsługi kart pamięci SD oraz automatyczny druk dwustronny. Dołączone  tusze powinny pozwolić na wydruk nawet 14000 stron czarno-białych i 5200 w trybie kolorowym.

 

Tusze do samodzielnego uzupełniania serii HP Smart Tank oraz Ink Tank

Producent HP posiada w swojej ofercie dużą liczbę drukarek atramentowych opartych na samodzielnym uzupełnianiu atramentu.

HP Ink Tank Wireless 415 to niewielka drukarka z możliwością druku bezprzewodowego  do której używamy pojemniczków z atramentem o oznaczeniu HP GT51 oraz HP GT52.

HP Smart Tank 515 to drukarka atramentowa wykorzystująca system samodzielnego uzupełniania atramentu poprzez użycie wkładów HP GT51 oraz HP GT52.

HP Ink Tank 415 Tusze GT 51 GT52

System samodzielnego uzupełniania atramentu HP GT51 HP GT52

Jak widać na zdjęciu system automatycznego uzupełniania atramentu jest niezwykle prosty i ekologiczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wprowadzamy do środowiska zużytych toksycznych materiałów.

Jedyną pozostałością naszego pojemnika jest mała plastikowa buteleczka.

Producent HP prócz wielu drukarek serii Ink Tank oraz Smart Tank wprowadził do sprzedaży 2 drukarki serii DeskJet oparte na tym samym systemie. Są to modele HP DeskJet 5810 oraz popularny model HP DeskJet 5820.

 

Tonery do samodzielnego uzupełniania HP Neverstop Laser.

Nowatorska technologia ograniczenie szkodliwych wkładów zawitała także do urządzeń laserowych marki producenta HP.

Hp Neverstop Laser 1000a toner 1103A

Hp Neverstop Laser 1000a toner 1103A

Podobnie jak w przypadku urządzeń atramentowych producent Hp wprowadził na rynek drukarki laserowe gdzie zamiast klasycznych kartridży używamy tonerów do samodzielnego uzupełniania. Obecnie na rynku są dostępne drukarki z tej serii HP Neverstop 1000 oraz Hp Neverstop 1200.

Obie drukarki laserowe korzystają z tego samego rozwiązania w postaci tonera HP 103A 103A. Proszek umiejscowiony  jest w specjalnej dużej tubie, którą trzeba w prosty sposób zainstalować w drukarce a następnie wtłoczyć proszek do środka urządzenia.

Obie drukarki są dostępne na rynku i doceniane przez wielu użytkowników.

Dzięki takim rozwiązaniom nie wprowadzamy do środowiska szkodliwego wkładu drukującego, który często zawiera pozostałości proszku, Drum unit, wałki magnetyczne czy inne substancje, które należy przetworzyć i w profesjonalny sposób zutylizować.

 

Podsumowanie

Obecny rynek drukarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych bez wątpienia jest w stanie sprostać oczekiwaniom klientów, którzy chcieliby możliwie jak najmniej wpływać na środowisko. Co ciekawe, niniejsze kryterium nie musi oznaczać gorszej jakości lub wyższych cen w porównaniu do tradycyjnych modeli. Wręcz przeciwnie – opisane tu urządzenia są w stanie na równi z nimi konkurować zarówno pod względem kosztów zakupu, jak również szybkości i jakości druku, do tego oferując oszczędność materiałów eksploatacyjnych.

Z wymienionych tu urządzeń pod względem tej ostatniej cechy godne uwagi są modele z serii EcoTank, japońskiej marki Epson. Opisane tu wielkości rzędu kilkunastu tysięcy stron na jeden wkład istotnie działają na wyobraźnię. Warto zwrócić uwagę iż inni producenci, jak Brother, HP również posiadają w swojej ofercie ekonomiczne modele, idealne do użytku domowego i przyjazne środowisku.