Drukarki

Jak uniknąć zaschnięcia głowic w drukarce?

drukowanie

Drukarki to obecnie bardzo popularne urządzenia, które w swoim domu posiada większość użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Firmy czy biura wręcz muszą obecnie takie urządzenie posiadać – w końcu drukowanie dokumentów to chleb powszedni ich działalności. Jednak same drukarki bywają rożne i ich konkretne cechy często determinują rodzaj ich wykorzystywania. Jak by nie było, każda drukarka wymaga jednak odpowiedniego użytkowania i konserwacji, czyli obchodzenia się z nią w konkretny sposób po to, aby drukarka służyła jak najdłużej, ale i jej działanie było na odpowiednim poziomie. Co jednak może się stać, jeśli drukarka nie będzie obsługiwana w należyty sposób? Jedną z konsekwencji może być zaschnięcie głowicy w drukarce. Kiedy taka sytuacja może się pojawić? Jakich drukarek dotyczy ten problem? I jak unikać zasychania głowic? Właśnie te tematy chcemy dziś omówić.

Drukarki – czym w ogóle są i jak je dzielimy?

Zacznijmy może od tego czym w ogóle jest drukarka. Zapewne dla wielu z nas będzie to po prostu przypomnienie, ale czasem warto pamięć odświeżyć. Patrząc na definicję drukarki dowiemy się, że jest to urządzenie peryferyjne współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, które służy do przenoszenia tekstu czy obrazu na różne nośniki druku, takie jak papier, folia, a nawet płótno, chociaż ze względów praktycznych najczęściej używa się tego pierwszego. W obecnych czasach drukarki mogą pracować również bez komputera, czyli drukować bezpośrednio z różnego rodzaju nośników, takich jak karty pamięci czy dyski przenośne. Co ciekawe, drukarka może dzisiaj współpracować z całą siecią wewnętrzną albo internetową i drukować pliki przesyłane bezprzewodowo z różnych urządzeń podłączonych do takiej sieci.

Jakie rodzaje drukarek wyróżnimy? Obecnie możemy wspomnieć o 3 głównych typach drukarek, które dzielą się ze względu na sposób drukowania i rodzaj materiałów drukujących. Wyróżniamy więc:

  • – drukarki igłowe – stosowane już coraz rzadziej, ale jeszcze można spotkać je w niektórych firmach, bo właśnie tam przeważnie były użytkowane. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej, jaką stosuje się w maszynach do pisania. Główną zaletą tego typu drukarek są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym;
  • – drukarki atramentowe – obecnie chyba najpopularniejszy rodzaj drukarek, użytkowany szczególnie w domowych warunkach. Drukarki te działają na zasadzie umieszczania na papierze bardzo małych kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Obecnie właściwie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk zarówno czarno-biały, jak i w kolorze. W drukarkach atramentowych stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, magenta, żółty i czarny;
  • – drukarki laserowe – jedne z najszybszych drukarek obecnie dostępnych. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona do działania kserokopiarek, czyli zakłada użycie specjalnego tonera. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym, dzięki czemu miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier, gdzie następuje jego utrwalenie poprzez rozgrzanie i wprasowanie w kartkę papieru.

Zasychanie głowic w drukarce – jak uniknąć tego problemu?

Zaznaczmy od razu, że problem zasychania głowic dotyczy właściwie drukarek atramentowych. Równie istotne jest to, że jeśli taki problem zlekceważymy, to w najlepszej sytuacji będziemy musieli drukarce poświęcić trochę czasu, natomiast równie dobrze drukarka może już nie nadawać się do użytkowania. Już sama ta informacja powinna zmotywować nad do poświęcenia temu problemowi chociaż odrobinę naszej uwagi.

Dlaczego pojawia się ten problem? Przyczyna jest bardzo prosta – nieużywanie drukarki powoduje zasychanie głowicy. Dlatego najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest użytkowanie drukarki. Zaleca się, aby chociaż raz na 14 dni wydrukować jedną stronę i najlepiej, aby znajdowały się na niej elementy czarne i kolorowe. To właściwie całkowicie eliminuje problem z zaschniętą głowicą drukującą.

Inny sposób polega na zastosowaniu różnych metod, które bez problemu możemy znaleźć w Internecie. Są nawet specjale środki, które możemy zastosować po to, aby głowicę przywrócić do stanu prawidłowego działania. Jednak musimy pamiętać, że takie metody nie zawsze są skuteczne a często również trzeba do ich zastosowania wymontować pewne elementy drukarki, więc zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w tym temacie.

Obecnie wiele drukarek posiada także opcję czyszczenia, warto więc z niej skorzystać i wykonać takie czyszczenie nawet raz w tygodniu. Jest jeszcze inne rozwiązanie. Zamienić drukarkę atramentową na laserową. Wtedy problem będzie rozwiązany niejako automatycznie.