Jedną z ważniejszych części w drukarkach laserowych jest system bębna. To dzięki niemu papier wychodzi z urządzenia po zakończeniu drukowania o podwyższonej temperaturze. Jest on bezpośrednio „związany” z kasetą z tonerem, choć przewyższa około 3-4 razy żywotnością pojemniki z kolorem. W dobrej jakości drukarkach bęben optyczny podlega wymianie, podobnie jak inne elementy eksploatacyjne. Dziś postanowiliśmy napisać parę słów o tym, kiedy wymienić bęben w drukarce?
Dlaczego należy okresowo wymieniać bęben w drukarce?
Bęben przewodzący, zwanych drukującym, bądź przewodzącym, którego zadaniem jest przenoszenie tonera na papier z udziałem ładunku elektrycznego. Wałki w drukarce przenoszą toner na bęben, a następnie na papier. Wysoka temperatura oraz ciśnienie sprawiają, że proszek zostaje utrwalony. Wymianę bębna w zależności od modelu wymienia się co określoną liczbę stron, żeby zapewnić bezawaryjne działanie sprzętu. Nierzadko użytkownicy drukarek wymieniają cały wkład drukujący, toner i bęben, choć zwykle o wiele częściej wymienia się toner niż bęben. Nowoczesne urządzenia drukujące informują użytkownika stosownym komunikatem – którego nie warto ignorować.
Jak sprawnie wymienić bęben w drukarce?
Wymiana bębna może być przeprowadzona samodzielne, przy wykorzystaniu informacji z instrukcji obsługi. Początek prac to otwarcie górnej pokrywy i wyjęcie tonera z bębna, a następnie przełożenie go do nowego i włożenie w drukarce. Na koniec resetuje się urządzenie sterujące ilością wydrukowanych stron, celem adaptacji nowego bębna do działania.
Na koniec warto dodać, że bywają sytuacje, w których potrzeba wymienić bęben mimo braku komunikatu z urządzenia docelowego. Takim powodem może być np. zużycie bębna w wyniku kontaktu z listwą czyszczącą. Mimo wszystko zwykle robi się to, co około 25 000 stron. Na przyspieszenie zużycia bębna ma wpływ codzienne użytkowanie drukarki oraz sposób użytkowania. Bywa, że zamiast wymiany wystarczy zespół bębna wyczyścić, aby dokładnie znać sposób postępowania warto pilnować regularnych serwisów konserwacyjnych urządzenia.