Ważne

Jakie wybrać parametry drukarki do domu i biura?

Jakie wybrać parametry drukarki do domu i biura?

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki?

Zakup odpowiedniej drukarki to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, zatem ciężko znaleźć drukarkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. W tym artykule podpowiemy, gdzie najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa, atramentowa, czy też urządzenie wielofunkcyjne, oraz na co jeszcze zwrócić uwagę.

Przede wszystkim: drukarka laserowa, czy atramentowa?

To pytanie zadaje sobie większość osób poszukujących odpowiedniej drukarki. Technologia druku to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę. Według opinii użytkowników, drukarki laserowe są znacznie lepsze jeśli chodzi o wydruk dokumentów tekstowych, natomiast atramentowe lepiej sprawdzą się do drukowania obrazów i zdjęć.
Działanie drukarek laserowych opiera się na nanoszeniu odpowiedniej ilości tonera na drukowaną powierzchnię i utrwalaniu go za pomocą wysokiej temperatury. W tym celu wykorzystywane jest światło lasera lub diod LED. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, dodatkowo druk jest trwały i zwykle ma wodoodporne właściwości.
Z kolei drukarki atramentowe wykorzystują głowicę, która wstrzeliwuje krople tuszu w kierunku papieru. Zaletą drukarek atramentowych jest to, że kolory które uzyskujemy są znacznie bardziej nasycone i wyraźne, a wydrukowane zdjęcia niczym nie ustępują tym wywołanym w foto labie.

Jaką drukarkę wybrać do domu, a jaką do biura?

Tutaj najważniejsze są własne preferencje. Jeśli drukarki będziemy używać sporadycznie, zwłaszcza do wydruku dokumentów, najlepiej sprawdzi się drukarka laserowa. Jednak jeśli zależy nam na dobrych jakościowo grafikach czy obrazach, warto postawić na drukarkę atramentową. Należy jednak pamiętać, że nieużywane tusze często zasychają, zatem konieczny będzie wydruk jednej strony testowej co pewien czas, aby tego uniknąć.
Z kolei w biurach, zwłaszcza tam, gdzie drukowane są duże ilości dokumentów, liczy się głównie wydajność i koszty eksploatacji. Dodatkowo drukowane są zazwyczaj strony czarno- białe, zatem w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa. Drukowanie będzie o wiele bardziej ekonomiczne niż przy użyciu drukarki atramentowej.

Urządzenie wielofunkcyjne, czy warto w nie zainwestować?

Urządzenie wielofunkcyjne MFC,  oferuje funkcje druku, ksero oraz skanu w jednym (dostępne są również w wersji oferującej dodatkowo faks). Jego cena jest znacznie wyższa, niż w przypadku standardowej drukarki. Jeśli szukamy drukarki do domowego użytku oraz dysponujemy ograniczonym budżetem, nie warto w nie inwestować. Jednak w przypadku dużych firm, gdzie drukowane są duże ilości dokumentów, zakup tego urządzenia będzie najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, zastąpi kilka różnych sprzętów w jednym, oszczędzając dużo miejsca oraz pieniędzy. Posiada również takie funkcje jak przenoszenie dokumentów wprost do pamięci komputera czy automatyczny druk dwustronny. Dodatkowo, urządzenia zaopatrzone w funkcje faksu są niezwykle funkcjonalne w pracy biurowej. Kolejnym atutem tych drukarek są bardzo niskie koszty eksploatacji, które dodatkowo można obniżyć przy użyciu tonerów- zamienników.

Inne parametry, na które warto również zwrócić uwagę to:

Prędkość druku

Jest to ważna cecha szczególnie w przypadku większych  firm, gdzie naraz drukowane są duże ilości dokumentów. Na rynku dostępnych jest wiele drukarek, które oferują różne prędkości druku, są to:
5 do 10 stron na minutę – stosunkowo niska prędkość, najlepsze do użytku domowego, sporadycznego drukowania;
15 do 20 stron na minutę – średnia prędkość, praca home office czy też małych firm;
25 do 30 stron na minutę – wysoka prędkość, przydatne w biurach czy średnich firmach;
35 i więcej stron na minutę – bardzo wysoka prędkość. Ta drukarka najlepiej sprawdzi się w dużych firmach, które stawiają na szybki wydruk wielu dokumentów.
Ilość stron drukowana w ciągu minuty może przekroczyć nawet 50 stron.

Jakość druku

Jakość druku jest szczególnie ważna, gdy nastawiamy się na sporadyczne drukowanie, zwłaszcza zdjęć czy obrazów. Najwyższą wyrazistość barw oferują drukarki atramentowe, szczególnie w przypadku druku na papierze foto. Dodatkowo na jakość drukowanych dokumentów czy grafik wpływa użyty tusz – warto sprawdzić, jakie tusze czy ich zamienniki będą najlepsze do naszej drukarki.

Głośność pracy drukarki

Dla osób, które poszukują cichego urządzenia, na przykład studentów mieszkających w akademikach, producenci stworzyli wiele drukarek gwarantujących cichą pracę. Wśród nich możemy znaleźć model Brother HL-L2372DN, czy też Canon Pixma TS5150.

Koszty eksploatacji drukarki

Zakup drukarki laserowej wiąże się z większym wydatkiem, jednak koszty jej eksploatacji są znacznie niższe. Sprawdzi się to dobrze przy częstym drukowaniu. Natomiast jeśli zamierzamy używać drukarki raz na jakiś czas, lepiej zdecydować się na drukarkę atramentową. Dodatkowo koszty eksploatacji obu typów drukarek można znacznie obniżyć stosując tonery lub kartridże alternatywne tzw. zamienniki, które znacznie zwiększają wydajność naszego urządzenia. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie sprawdzenie, jakie materiały eksploatacyjne pasują do naszego urządzenia. Jak wyszukać tusz czy toner do swojej drukarki?

Zakup odpowiedniej drukarki nie jest łatwym zadaniem, ponieważ pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które pozwolą na jej przyjemne użytkowanie. Mimo to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu sprawa stanie się nieco prostsza.