Tusze Tonery

Tusze, tonery – czym się różnią i które wybrać do drukarki?

tusze tonery do drukarek - różnice

Tusze i tonery – różnice – które wybrać do swojej drukarki?

Podczas szukania odpowiedniego tonera do drukarki napotkać możemy wiele różnych typów materiałów eksploatacyjnych. Istotne jest, aby wiedzieć czym się one różnią i który rodzaj sprawdzi się najlepiej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy tonerów oryginalnych oraz ich alternatywnych odpowiedników, oraz czym warto kierować się podczas ich zakupu.

Tusze – tonery oryginalne

Producenci drukarek zalecają zakup oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Przestrzegają również skutkami użytkowania innych marek zamienników. Należy podkreślić, że oryginalne tusze czy tonery są dopasowane do konkretnych drukarek, dzięki czemu przy wydruku grafik i obrazów sprawują się one najlepiej. Jakość komponentów jest najwyższej jakości. Dodatkowo, kupując produkty od producentów drukarek spodziewać się możemy naprawy urządzenia w ramach awarii. Jednak największą wadą tej grupy produktów jest ich cena, która sprawia, że koszty eksploatacji są naprawdę wysokie. Z tego względu zakup tonerów oryginalnych zalecamy osobom, które drukują niewielkie ilości dokumentów, a szczególnie zależy im na wysokiej jakości wydruku grafik czy obrazów.

Tusze – tonery alternatywne | zamienniki

Zakup tonerów alternatywnych jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, z uwagi na ich niższą cenę oraz lepszą wydajność. Należą do nich tonery 100% new oraz wyprodukowane w technologii refabrykacji (regeneracji). Jednak czym różnią się poszczególne grupy tych materiałów eksploatacyjnych?

Tusze tonery regenerowane (refabrykowane)

Proces regeneracji (refabrykacji) obejmuje wiele etapów takich jak skup, produkcję oraz testy. Sam proces produkcji obejmuje rozłożenie zużytego pojemnika na części, a następnie wyczyszczenie go, napełnienie nowym tuszem lub tonerem i złożenie. Wszystkie zużyte komponenty takie jak uszczelki, wałek OPC czy gąbki w tuszach są wymieniane na nowe. Ostatnim etapem są zaawansowane testy, a całość jest poddana szczegółowym kontrolom, gdzie priorytetem jest jakość produktów. Cena takich produktów jest nieco wyższa, jednak rekompensuje to ich niezawodność.

Tusze – tonery 100% NEW | kompatybilne

Materiały eksploatacyjne wytworzone w tej technologii produkcji są wytworzone w 100% jako nowe nie regenerowane i w całości zbudowane z innych materiałów niezależnych od producentów drukarek, za to w pełni kompatybilne z drukarkami do jakich są przeznaczone. Dzięki temu producentom tej technologii produkcji udaje się znacząco obniżyć koszty nawet 10 krotnie w stosunku do produktów oryginalnych. Produkty te dodatkowo są oferowane w wydajności równej lub zwiększonej XL.


Tonery alternatywne są dobrym rozwiązaniem aby zwiększyć wydajność naszej drukarki oraz obniżyć koszty eksploatacji. Aby uniknąć niespodziewanych awarii, należy szczególnie pamiętać o kupowaniu zamienników od producentów sprawdzonych marek, najlepiej oferujących sprawdzony system gwarancji. Ważne również, aby zwrócić uwagę, czy tonery przeszły szereg testów poświadczających ich jakość. Wtedy możemy być niemal pewni, że zakupione przez nas produkty będą się dobrze sprawować.