Drukarki atramentowe, Drukarki laserowe

Jak zwiększyć wydajność tonera tuszu do drukarki?

Jak zwiększyć wydajność tonera tuszu do drukarki?

Jak zwiększyć wydajność kartridża do drukarki?

Do wydruku przeróżnych materiałów oraz dokumentów niezbędne są tusze lub tonery.  Jednak podczas drukowania ulegają one ciągłej eksploatacji, stąd rodzi się pytanie: Czy są sposoby, aby przedłużyć ich żywotność? W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, co zrobić, by znacznie zmniejszyć ich zużycie.

TONERY

W drukarkach laserowych oraz kserokopiarkach stosowane są tonery- barwne drobinki, które następnie utrwalane są na papierze z użyciem światła lasera. W przeciwieństwie do tuszy, tonery nie zasychają, dzięki czemu nawet długo nieużywana drukarka może sprawnie działać. Jednak co zrobić, aby zaoszczędzić na ich eksploatacji?

Odpowiednie otoczenie pracy drukarki

Temperatura oraz wilgoć mają istotny wpływ na pracę drukarki, zatem po zakupie urządzenia należy zastanowić się nad miejscem, w którym je ustawimy. Najważniejsze, aby drukarka znajdowała się z dala od kaloryfera, grzejnika oraz nasłonecznionych miejsc. Chłodne, zacienione miejsce uchroni toner przed nadmiernym zużyciem, jak również przed powstawaniem nieestetycznych plam na wydrukach.

Zmiana ustawień drukarki

Dostosowanie ustawień drukarki do własnych potrzeb gra tutaj również dużą rolę. Aby zaoszczędzić kolorowe tonery, ważne jest, aby zmienić barwę wydruków na monochromatyczną. Zmniejszenie nasycenia kolorów również jest istotne- do druku codziennych dokumentów intensywne barwy nie są aż tak potrzebne. Kolejnym sposobem na przedłużanie żywotności tonerów, jest zmniejszenie jakości drukowanych dokumentów. Można to szybko zrobić, wchodząc w zakładkę Właściwości wydruku w ustawieniach drukowania.

Zakup dobrych jakościowo zamienników

Najważniejszym elementem w każdym wydruku jest jakość użytych materiałów eksploatacyjnych. Producenci drukarek zalecają zakup oryginalnych tonerów, które posiadają odpowiednie certyfikaty poświadczające ich wysoką jakość. Jest to jednak kosztowne rozwiązanie- znacznie bardziej opłacalny będzie zakup zamienników, oferowanych przez sprawdzone marki. Dzięki temu znacznie zwiększymy wydajność naszego urządzenia. Część producentów zapewnia nawet gwarancję na drukarkę, co znacznie rozwiewa wątpliwości kientów co do jakości oferowanych przez nich produktów.

Jak wybrać odpowiedni toner?
Zakładamy, że jesteśmy właścicielami wielofunkcyjnej drukarki Brother DCP-1510. Potrzebujemy zatem czarnego tonera, który jest do niej kompatybilny. Oryginalny toner  Brother TN-1030 będzie sprawdzonym, jednak kosztownym rozwiązaniem. Jednak wiele lepiej sprawdzą się tutaj wysokiej jakości zamienniki, jak TiOM, Jetworld czy Asarto. Tonery tych marek są 100% nowe, wydajne (pozwalają na wydruk do 1000 stron), a ich cena jest zdecydowanie niższa.

TUSZE

Tusze do drukarek atramentowych są nieco bardziej wymagające gdyż przy dłuższym braku użytkowania często zasychają. Koszty ich eksploatacji są nieco wyższe od drukarek laserowych, jednak pozwalają na wydruk zdjęć o żywych, nasyconych barwach. Co jednak zrobić, aby maksymalnie zmniejszyć ich zużycie?

Przechowywanie kartridży

Dbanie o atramenty należy rozpocząć jeszcze zanim zostaną one włożone do drukarki. Aby uniknąć ich wyschnięcia, należy przechowywać je w suchym, zacienionym miejscu. Najlepiej, aby drukarka również znajdowała się z dala od słońca, to znacznie przedłuży trwałość tuszu. Ważne jest również, aby przechowując kartridże, zabezpieczyć je przed dopływem powietrza.

Zakup odpowiedniego papieru

Na rynku dostępne są specjalistyczne papiery przeznaczone do druku atramentowego. Dzięki odpowiedniej grubości oraz strukturze wchłaniają niewielką ilość tuszu, pozwalając na znaczną jego oszczędność. Papier biurowy jest znacznie grubszy, przez co absorbuje więcej tuszu, a jakość wydruków jest o wiele niższa.

Zmiana właściwości wydruków

Żywotność kolorowych tuszy jest znacznie niższa od czerni, zatem jeśli potrzebujemy czarno-białego dokumentu, warto wybrać opcję druku monochromatycznego we właściwościach drukowania. Dodatkowo istotna jest tutaj czcionka- przy druku na własny użytek dobrym rozwiązaniem będzie zmiana czcionki na bardziej oszczędną. Przykładem tutaj mogą być czcionki Century Gothic, Verdana, Ecofont czy Calibri.

Zakup odpowiednich zamienników

Ta zasada obowiązuje w ten sam sposób, jak przy tonerach. Dobre jakościowo, sprawdzone zamienniki w naszym sklepie pozwolą na znaczną oszczędność atramentu, przy zachowaniu idealnej jakości wydruków.

Podsumowanie

Przedstawione sposoby pozwalają na znaczną oszczędność tuszy oraz tonerów, a jednocześnie wydłużenie ich żywotności. Przy wydruku znacznej ilości dokumentów czy zdjęć redukcja kosztów eksploatacji będzie wyjątkowo wyraźna.