ZAKUP DRUKARKI – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ
Mnogość dostępnych drukarek na rynku sprawia, że zakup tego urządzenia z reguły nie należy do prostych. Do tego należy uwzględnić również istotne różnice pomiędzy poszczególnymi drukarkami, które mocno wpływają na komfort pracy i ogólne zadowolenie ze sprzętu. Nie zawsze jednak okazuje się, że użytkownik może bez wahania wydać pozytywną opinię o swoim nabytku. Dlatego w dzisiejszym zestawieniu przyjrzymy się najczęstszym błędom dokonywanym przy zakupach drukarek oraz sposobom na ich uniknięcie.
Droższa drukarka czy zawsze najlepsza?
To skrót myślowy, powszechnie dokonywany przy wyborach niemal każdej możliwej rzeczy, nie tylko drukarek. Oczywiście, że zazwyczaj wyższa cena musi równać się wyższej jakości użytych materiałów, wykorzystaniu bardziej zaawansowanego procesu produkcyjnego lub ogólnym funkcjom i możliwościom. Rzecz jasna droższe modele mogę się charakteryzować wyższą rozdzielczością drukowanych dokumentów lub lepszą szybkością działania. Niemniej należy sobie zadać pytanie – czy oby na pewno warto wydać więcej? Kwestia ta jest mocno zależna od indywidualnego użytkownika, związana z jego konkretnymi potrzebami oraz oczekiwaniami wobec zakupionej drukarki. Często zdarza się, że podstawowe cele stawiane przez klienta jest takie aby mieć urządzenie ze średniej bądź niższej półki cenowej, nie odbiegając przy tym znacznie jakością od konkurencyjnych, droższych modeli. Dość często przy sporadycznym użytkowaniu większość dodatkowych możliwości bardziej zaawansowanych urządzeń może być zwyczajnie nieużywana. Dlatego przed zdecydowaniem się na wybór danej drukarki powinno się określić swoje dokładne oczekiwania i charakter naszej pracy. Należy wybrać taki sprzęt bez jednoczesnego przepłacania za zbędne nieprzydatne funkcje.
Tańsza drukarka – jakie całkowite koszty?
Kolejny istotny aspekt dotyczy kosztów – a dla wielu kupujących najistotniejszym kryterium są właśnie one. Obecnie na rynku drukarek królują głównie dwie technologie – laserowa i atramentowa. Drukarki laserowe odznaczają się wyższą ceną początkową, ale w zamian mniejszymi kosztami eksploatacji. Przy częstym użytkowaniu może to oznaczać zwrot zainwestowanych środków. Oczywiście, ostatnimi laty można znaleźć coraz więcej drukarek atramentowych, które pod względem wydajności i oszczędności są w stanie dorównywać drukarkom laserowym. Niemniej należy mieć na uwadze, że na łączny koszt drukarki składają się zarówno cena początkowa, cena zakupu tuszu lub toneru, jego wydajności oraz regularnie wymienianych części, takich jak bęben w drukarce laserowej. Jednak znowu jest to uzależnione od konkretnego użytkownika. Na etapie zakupu drukarki koniecznie należy zweryfikować czy będziemy mieć możliwość druku zarówno na materiałach eksploatacyjnych oryginalnych jak i na zamiennikach. Dzięki temu nasze koszty druku będą zawsze pod kontrolą, a możliwość wyboru da nam komfort użytkowania.
Drukarka atramentowa a laserowa
Różnice pomiędzy nimi nie dotyczą tylko i wyłącznie zastosowanej technologii oraz ceny. Równie często spotykanym problemem jest niedopasowanie zakupionej drukarki do powierzanych im zadań. Jeśli zależy nam wyłącznie na szybkim drukowaniu tekstu, to najgorszym co można zrobić, jest zakup kolorowej drukarki atramentowej zamiast drukarki laserowej. Za to ta pierwsza sprawdzi się świetnie przy częstym druku zdjęć – zaś drukarka laserowa, mimo wyższej ceny, nie będzie w stanie zapewnić nam tak wysokiej jakości obrazów. Na rynku nie istnieje żadna drukarka świetnie radzące sobie z każdym zadaniem, gdyż każda z nich ma swoje konkretne właściwości. Musimy dopasować urządzenie do swoich potrzeb i zakresu prac.
Szybkość druku
Przedstawiony tu problem jest szczególnie bolesny, gdy głównym kryterium wyboru drukarki ma być właśnie prędkość. W praktyce nierzadko okazuje się, że drukarka z lepszymi parametrami podawanymi przez producenta działa wolniej niż jej konkurencyjne modele. Nie oznacza to jednak pomyłki lub kłamstwa – po prostu zgodnie z normami ISO do podawania prędkości druku wykorzystywane mogą być dwie jednostki – ppm (pages per minute, czyli z ang. strony na minutę) oraz ipm (images per minute, czyli obrazy na minutę). Może się zdarzyć iż konsument wybierze drukarkę charakteryzującą się po prostu większą liczbą, nie zwracając uwagi na występujący obok skrót. Na szczęście obecnie większość danych technicznych drukarek zawiera parametr PPM czyli szybkości stron na minutę. W naszej pracy jeśli zależy nam na szybkim druku dużej ilości treści warto wybrać szybkie laserowe monochromatyczne drukarki.
Rozmiar drukarki – czy pasuje do mojego wnętrza?
Rozmiar lub hałas może kazać się kluczowy, w szczególności w małym pokoju. Po jakimś czasie może okazać się, że zakupiona drukarka niekoniecznie wpasowuje się w nasze otoczenie. Wydając zbyt głośne dźwięki lub zajmując zbyt wiele cennego miejsca może irytować nas lub naszych lokatorów. Na rynku oferowanych jest wiele bardzo ergonomicznych modeli drukarek o niskich parametrach hałasu. Czasem warto rozważyć również wybór takich urządzeń.
Podsumowując
Być może przy zakupie drukarki nie jest się w stanie uniknąć wszystkich błędów, za to można być świadomym tych najważniejszych. Istotne jest, aby przede wszystkim wystrzegać się nieodpowiedniego przedziału cenowego, oferującego nadmiar nieprzydatnych nam funkcji, a także modeli kuszących niską ceną, jednak gwarantujących późniejsze koszty użytkowania. Warto sprawdzić czy do naszej drukarki będą pasować tusze czy tonery zamienniki. Nie należy pobieżnie zaznajamiać się z poszczególnymi parametrami drukarek. Istotne są nasze potrzeby w druku i charakter pracy.