Drukarki

Istotne cechy drukarek

Drukarka HP

TECHNOLOGIA DRUKU

Drukarki, podobnie jak niemal każde inne urządzenie, często znacząco różnią się między sobą, pomimo oczywistego pełnienia takich samych funkcji. Mimo, iż każda drukarka posiada identyczne zadanie, to jednak procesy, dzięki którym się to odbywa, posiadają dość istotne różnice. Na dzień dzisiejszy istnieje kilka technologii druku – między innymi technologie: atramentowa, laserowa, wierszowa, igłowa, sublimacyjna, a nawet przestrzenna (druk 3D), choć najpowszechniejsze są głównie dwie pierwsze. W niniejszym artykule wyjaśnimy kilka różnic pomiędzy drukarkami atramentowymi, a laserowymi.

W przypadku drukarek atramentowych głowica drukująca jest przesuwana w poprzek kartki, zatrzymując się jedynie w tych miejscach, w których ma umieścić niewielką ilość tuszu, podgrzanego wcześniej w celu uzyskania płynności. Co do druku kolorowego konkretne kolory są uzyskiwane dzięki uprzedniemu zmieszaniu trzech podstawowych barw (błękitny, purpurowy, żółty) w odpowiednich proporcjach. Poprzez ponad 30 lat istnienia tejże technologii sam proces druku został usprawniony na tyle, aby oferować wysoką jakość dokumentów przy jednoczesnym zachowaniu zarówno szybkości, jak i wydajności.

Z kolei drukarki laserowe wykorzystują toner – barwny, drobny proszek. Jest on umieszczany w odpowiednich miejscach wałka, który zostaje przyciskany do powierzchni kartki. Następnie, dzięki podgrzaniu toner rozpuszcza się, przenosząc się na papier. Drukowanie kolorowe odbywa się oczywiście poprzez nakładanie kolejnych warstw barw CMYK.

Drukowanie laserowe również jest technologią znaną i sprawdzoną – pierwsze urządzenia ją wykorzystujące powstały już na początku lat 70. ubiegłego wieku.

Tu należy sobie zadać pytanie – jak użycie danej technologii wpływa na korzystanie z drukarki. Wykorzystanie tak różnych względem siebie sposobów siłą rzeczy musi stwarzać kolejne istotne różnice.

KOSZTY ZAKUPU I EKSPLOATACJI

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii dla konsumenta jest cena. Pod tym względem lepiej wypadają drukarki atramentowe – zwyczajowo są tańsze niż ich laserowe odpowiedniki. Inaczej wygląda z kolei kwestia kosztów eksploatacji już po zakupie – koszty druku laserowego mogą być zdecydowanie niższe niż druku atramentowego. Jest to czynnik, który należy wziąć pod uwagę szczególnie w przypadku częstego korzystania z urządzenia, gdyż droższy zakup po prostu się zwróci. Sam toner, mimo wyższej ceny, również rzadziej wymaga wymiany, dzięki o wiele większej wydajności względem tuszu. Dodatkowo warto tu wspomnieć, że (co ważne przy sporadycznym drukowaniu) tonery nie zasychają – jak to się zdarza w przypadku tuszów. Z kolei, jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędność energii elektrycznej – tu znów okaże się lepsza drukarka atramentowa.

JAKOŚĆ DRUKU

To również jest bardzo ważna cecha. Generalnie zależy ona jednak bardziej od jakości samego sprzętu (z niższej bądź wyższej półki cenowej), a także użytych materiałów eksploatacyjnych, niż wykorzystanej w nim technologii druku. Obecny postęp technologiczny sprawia iż większość drukarek zarówno atramentowych jak i laserowych oferuje w swoje klasie doskonałą jakość druku. W przypadku drukarek atramentowych jeśli zależy nam na druku zdjęć, warto wybrać te urządzenia, które mają wbudowaną głowicę w drukarce i osobno kupujemy jedynie kolorowe wkłady z samym atramentem CMYK. Kiedy mamy każdy kolor osobno jakość naszego wydruku będzie bliska temu jaki otrzymujemy z foto lab – oczywiście przy użyciu papieru fotograficznego. Drukarki atramentowe pracujące na głowicach ze zintegrowanych z tuszem – np. model HP 301 lub Hp 652 oferują bardzo dobrą jakość nie mniej nie będzie to taki sam efekt jak 4 czy 6 kolorów instalowanych osobno. Zaletą drukarek, gdzie instalujemy głowice drukujące jest z kolei ich wieloletnia żywotność.

SZYBKOŚĆ DRUKU

Pod względem samej szybkości druku lepiej wypadają drukarki laserowe – jednak w ostatnich latach różnice te stały się nieco mniej znaczące, a niektóre modele atramentowe mogą spokojnie konkurować pod tym względem ze swoimi laserowymi odpowiednikami. Natomiast należy uwzględnić również czas, po jakim urządzenie jest gotowe do pracy – drukarki laserowe potrzebują nawet kilkadziesiąt sekund do rozgrzania bębna, aby móc rozpocząć proces drukowania.

W praktyce dla użytkownika indywidualnego nie jest to jednak najbardziej istotny czynnik, na który powinno się zwracać uwagę – co innego rzecz jasna w przypadku użytkowników biurowych.

ROZMIAR DRUKARKI

Inną cechą, która może mieć znaczenie, jest rozmiar urządzenia. Z reguły drukarki atramentowe są o wiele mniejsze niż te laserowe. Co do poziomu wytwarzanego hałasu, to pod tym względem również lepiej wypada technologia atramentowa.

DODATKOWE FUNKCJE

Obecnie co raz więcej drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych oferuje istotne funkcje wpływające na komfort pracy takich jak dupleks czy możliwość druku bezprzewodowego przy użyciu sieci W-Fi. Warto zwrócić uwagę na opcje naszej drukarki.

PODSUMOWANIE

Ciężko stwierdzić jednoznacznie, która z obecnie stosowanych powszechnie technologii jest lepsza. Wybór nie należy do prostych, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe, możemy zakupić w wersji monochromatycznej i kolorowej.

Na zalety drukarek atramentowych składają się głównie niski koszt zakupu, jakość druku, niewielkie rozmiary i gotowość do szybkiego podjęcia pracy. Z kolei do zalet drukarek atramentowych należą między innymi jakość, szybkość i wydajność druku.

Z tych powodów lepszym wyborem dla użytkowników domowych powinna okazać się drukarka atramentowa, zaś w przypadku użytkowników biurowych warto rozważyć zakup modelu wykorzystującego technologię laserową.