Porady

Jak często serwisować drukarki?

drukarka

Drukarki, jak wszystkie inne urządzenia elektroniczne, mogą ulegać awariom. Zdecydowanie częściej mają one miejsce w przypadku sprzętu do użytku profesjonalnego oraz drukarek dość intensywnie eksploatowanych np. w biurach. Domowe drukarki, o ile odpowiednio się o nie dba, rzadko się psują, choć mogą sprawiać pewne problemy. Wyjaśniamy, kiedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług serwisowych.

Co jest istotne w użytkowaniu drukarki, aby unikać wizyt w serwisie?

Kupując nową drukarkę, nie zastanawiamy się na tym, jak szybko będziemy musieli udać się z nią do serwisu. Oczekujemy, że przynajmniej podczas okresu gwarancji urządzenie będzie działało bez zastrzeżeń. Faktycznie, w większości przypadków, tak się dzieje i nie ma tutaj znaczenia, jakie urządzenie kupimy. Zarówno tanie, wielofunkcyjne urządzenia atramentowe, jak i profesjonalne drukarki laserowe najczęściej nie sprawiają problemów podczas okresu gwarancyjnego, o ile sami nie przyczynimy się do ich wystąpienia. 

Aby unikać wizyt w serwisie, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty dotyczące użytkowania drukarki:

  • Używać do druku najwyższej jakości tuszów i tonerów pochodzące od sprawdzonych producentów zarówno, jeśli chodzi o zamienniki jak i produkty oryginalne.
  • W przypadku drukarek atramentowych regularnie drukować, a w przypadku zaschnięcia tuszu wykonać procedurę czyszczenia dysz w drukarce.
  • Używać dobrej jakości papierów do druku (niektóre pylą i zanieczyszczają drukarkę).
  • Niektóre drukarki mają osobno toner i osobno bęben światłoczuły tzw. DRUM UNIT, który podobnie jak sam toner należy regularnie wymieniać w drukarce.
  • Kiedy tusz w drukarce się kończy, należy niezwłocznie wymienić na nowy.

Jak często korzystać z usług serwisowych?

W przypadku drukarek do domowego użytku zwykle nie jest niezbędne korzystanie z usług serwisowych, ze względu na umiarkowanie intensywną eksploatację urządzenia. Do serwisu musimy się udać, gdy urządzenie przestaje działać prawidłowo, przestało działać na skutek uszkodzenia mechanicznego lub nie drukuje, pomimo tego, że na wyświetlaczu nie pojawiają się komunikaty o błędach. Drukarki profesjonalne i drukarki wykorzystywane w biurach wymagają więcej zainteresowania i powinny raz na 1-1,5 roku (w zależności od rodzaju i intensywności eksploatacji) zostać oddane do serwisu w celu np. przeczyszczenia poszczególnych elementów układu drukującego. Oczywiście dotyczy to jedynie drukarek działających w korzystnych, zalecanych warunkach. Gdy drukarki użytkowane są np. w pomieszczeniach, gdzie panują duża wilgotność i niska temperatura, to mogą wymagać serwisowania nawet raz na pół roku.