Możliwe problemy z tonerem do drukarki laserowej
Drukarki laserowe, jak każdy inny sprzęt, nie są bezawaryjne. Niestety, nawet najlepsze urządzenia najbardziej cenionych producentów potrafią przyprawić o ból głowy niejednego użytkownika. Znajomość najczęściej występujących problemów dotyczących tonerów oraz sposobów na ich rozwiązanie jest więc z pewnością przydatną wiedzą dla nawet sporadycznego posiadacza drukarki laserowej.
Niski poziom tonera
Treść takiego powiadomienia jest zrozumiała dla każdego użytkownika. Co jednak w przypadku, gdy nie ma żadnej możliwości, aby toner wyczerpywał się w danej sytuacji, gdyż w niedalekiej przeszłości został już wymieniony? Wyświetlanie się niniejszego komunikatu bez żadnych podstaw do tego niewątpliwie świadczy o błędzie, który może posiadać kilka przyczyn.
Jeśli informacja o niskim poziomie tonera pojawia się tuż po jego wymianie, może to być poważną przesłanką do tego, aby sądzić, że zastosowany wkład jest niekompatybilny z użytkowanym modelem drukarki. Aby ustrzec się takich sytuacji, należy dokładnie sprawdzać, jakie tonery są przeznaczone do posiadanego sprzętu, i w miarę możliwości korzystać z oryginalnych wkładów, bądź przynajmniej znanych i sprawdzonych zamienników.
Kolejnym powodem niezależnym od drukarki mogą być fizyczne uszkodzenia użytego tonera, spowodowane np. jego niewłaściwym przechowywaniem lub wadami powstałymi już w procesie produkcji. W takim wypadku, tak samo jak poprzednio, konieczna będzie wymiana użytego tonera. Przedtem oczywiście należy się upewnić, że z tonera została zdjęta folia zabezpieczająca – bo jest to czynność, o której zapominają niektórzy użytkownicy, a jej niewykonanie także może wywoływać problem z nierozpoznawaniem wkładu.
Najczęściej jednak komunikat o niskim poziomie tonera nie ma żadnej podstawy, a jest tylko chwilowym błędem w drukarce. W takiej sytuacji może pomóc zwykłe wyłączenie i ponowne uruchomienie urządzenia.
Warto pamiętać także o tym, że wyczerpanie się użytego wkładu w trakcie działania drukarki może wywoływać jej uszkodzenia. Dlatego często zdarza się, że w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji informacja o niskim poziomie tonera wyświetla się o wiele wcześniej, niż powinna – czasem nawet po wyczerpaniu zaledwie 50% wkładu.
Niski poziom zawartości bębna obrazowego
W niektórych drukarkach bębny są instalowane osobno i należy je regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producentów. Dla przykładu w modelu drukarek HP Color LaserJet M176n oraz Hp M177fw możemy zauważyć komunikat „bardzo niski poziom zawartości bębna obrazowego”. W takim wypadku należy zakupić nowy bęben oraz zajrzeć do instrukcji lub pobrać ją ze stromy producenta HP tak aby w szybki i prosty sposób dokonać wymiany nowego bębna.
Poza Hp bębny jamo materiały eksploatacyjne maja też inni producenci np. Brother posiada gamę drukarek gdzie stosujemy popularne tonery TN-1030 oraz bębny DR-1030.
Zła jakość wydruku
Na ogólną jakość wydruku składa się wiele elementów. Zaliczyć do nich można zarówno samą drukarkę, użyty papier lub właśnie toner. Nie jest tajemnicą, że zbyt duże oszczędności na wykorzystywanych materiałach jak papier czy wkłady mają ogromny wpływ na uzyskiwany efekt końcowy wydruku.
Jeśli problemy z jakością zauważalne są od pierwszych wydrukowanych stron, to głównym winowajcą może być właśnie wątpliwej klasy toner np. zamiennik bez marki producenta. Dlatego ważne jest, aby zaopatrywać się w wyłącznie zalecane wkłady i sprawdzonych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że producent jest w stanie zagwarantować wysoką jakość i bezpieczeństwo wykorzystanych związków chemicznych.
Z kolei, w przypadku gdy spadek jakości daje się zauważyć dopiero wraz z dłuższym użytkowaniem, mimo braku wcześniejszych zastrzeżeń, to rzecz jasne nie jest to normalne zjawisko. Często w takich sytuacjach pomaga wymiana bębna, który z racji na regularne zużywanie się, co jakiś czas powinien być zastępowany innym. W zależności od posiadanego modelu drukarki jest on wymieniany wraz z zestawem tonerów bądź osobno.
Smugi i podobne zabrudzenia widoczne na powierzchni kartki mogą świadczyć o tym, że z pojemnika wydostała się niewielka ilość toneru, który następnie przedostał się na papier. W takim wypadku problem ten powinien sam zniknąć po wydrukowaniu kilku arkuszy, o ile jest to oczywiście jednorazowym zdarzeniem. Niemniej, warto zlecać regularne czyszczenie posiadanej drukarki, aby móc wystrzegać się podobnych sytuacji w przyszłości.
Uszkodzona kaseta tonera
Jeśli na powierzchni tonera widoczne są oznaki fizycznego uszkodzenia, bez względu na to, czy przyczyna tkwi w wadach produkcyjnych, nieodpowiednim transporcie lub nieuważnym obchodzeniu się z tonerem, lepiej nie wkładać go do drukarki. Uwaga – uszkodzonych lub zużytych tonerów i tuszów pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Zamiast tego wadliwy toner należy zwrócić sprzedawcy, u którego się zaopatrzyliśmy, ewentualnie w innych miejscach zajmujących się tego typu odpadami.
Nieprawidłowe zainstalowanie tonera
Wbrew pozorom poprawne włożenie tonera jest czynnością, która również może niekiedy stwarzać problemy. Z początku, najważniejsze jest wspomniane już wcześniej zdjęcie taśmy zabezpieczającej toner – najczęściej w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Ważne jest także odpowiednie zatrzaśnięcie instalowanego tonera. Informacje o tym, jak prawidłowo przygotować toner do pracy, zamieszczone są w dołączonej instrukcji.
Szybkie zużywanie się tonera
Podczas zakupu każdego tonera można napotkać informacje na temat wydajności owego materiału eksploatacyjnego. Niestety wielokrotnie okazuje się, że faktyczna ilość wydrukowanych arkuszy jest o wiele niższa niż zadeklarowana przez producenta liczba. Jednak niekoniecznie musi to oznaczać podanie przez niego nieprawdziwej wartości. Przy podawaniu wydajności przyjmuje się, że przeciętne pokrycie strony drukowanym tekstem wynosi 5%. Jeśli natomiast drukujemy dokumenty i zdjęcia zajmujące o wiele więcej miejsca, dwu- czy nawet trzykrotnie szybsze zużycie wkładu nie jest niczym dziwnym.
Powinno się mieć również na uwadze fakt, że wiele modeli drukarek bardzo szybko wysyła sygnały o wyczerpującym się tonerze. Warto więc mieć to na uwadze i samodzielnie sprawdzić to, czy wkład rzeczywiście wymaga wymiany.
Podsumowanie
Toner podobnie jak każdy inny element drukarki laserowej, może powodować pewne problemy. Z tego powodu ważny jest jego odpowiedni wybór, czyli korzystanie z oryginalnych wkładów lub ich sprawdzonych markowych zamienników. W dalszej kolejności należy upewnić się, że otrzymany produkt nie jest uszkodzony, a następnie zadbać o jego prawidłowe odbezpieczenie i zamontowanie.
Dzięki temu już na samym początku unikniemy wielu potencjalnych problemów, znacząco zwiększając komfort korzystania z drukarki laserowej.
Zapraszamy też do zapoznania się z informacjami o problemach podczas drukowania.